Kiedy na studia? Podpowiada doradca zawodowy
Kopiuj tekst

Artykuł ekspercki

Kiedy na studia? Podpowiada doradca zawodowy

Czasy, w których decyzja o rozpoczęciu studiów podejmowana była prawie wyłącznie bezpośrednio po maturze dawno już minęły. Wraz ze zmianami gospodarczymi i podążającym za nimi rynkiem pracy, dostępnych i realizowanych jest wiele modeli rozwoju kariery. Na przykład, kiedy decyzję o studiowaniu podejmuje się po kilkuletniej przerwie w edukacji, mając już niemałe doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim pewne ukierunkowanie na rynku pracy. 

Codziennością staje się więc sytuacja, gdy studia rozpoczynają osoby pracujące, które w wielu rolach zawodowych miały okazję się sprawdzić. Ponadto mają dużo wyższy poziom pewnych umiejętności niż osoby nigdy niepracujące, a przede wszystkim wiedzę o tym, jakie zawody i zadania chcą oraz mogą realizować.

Czy warto podejmować studia, kiedy od naszej matury minęło już kilka lat? Czy z samego faktu posiadania wykształcenia wyższego wynikają jakieś korzyści?

Przede wszystkim brak dyplomu ukończenia uczelni wyższej zamyka drogę do wielu innych form doskonalenia zawodowego. Istnieją specjalistyczne kursy, dające uprawnienia do wykonywania zawodów, których nie możemy rozpocząć bez dyplomu. Za przykład mogą tu posłużyć uprawnienia trenerskie, menedżerskie, kursy przygotowujące do wykonywania pracy w charakterze doradcy podatkowego, pośrednika nieruchomości, doradcy zawodowego i inne. Zatem, nawet jeśli w danym momencie nie potrzebujemy dyplomu z dziedziny zarządzania, bo nie zarządzamy zespołem, w przypadku możliwości podjęcia wyzwań w tym obszarze, brak wykształcenia wyższego może nam uniemożliwić zdobycie takich kwalifikacji w stosunkowo krótkim czasie, w przyszłości.

Małgorzata Balewska, doradca zawodowy i ds. przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Bankowej

Dziś rynek pracy nie jest już prostą układanką składającą się ze studiów i pracy do emerytury w zawodzie uzyskanym podczas studiowania. W tym kontekście posiadanie wykształcenia wyższego stanowi swego rodzaju bazę, fundament, na którym można dobudowywać kolejne „moduły” kompetencji i kwalifikacji, przez co dalszy rozwój kariery jest możliwy.

W wielu przypadkach uzupełnienie doświadczenia zawodowego o formalne wykształcenie, wzmacnia naszą pozycję w firmie - otwiera przed nami drogę do podwyżki czy awansu. Jeśli tak się nie dzieje i w obecnej organizacji nie mamy możliwości rozwoju, polepsza się nasza sytuacja poza nią. Mamy wtedy większe możliwości znalezienia równie dobrej lub lepszej pracy w innych firmach, instytucjach, organizacjach.

Kombinacja: doświadczenie zawodowe + wykształcenie, to najlepsza gwarancja tego, że poradzimy sobie na rynku pracy w przypadku zmian naszej obecnej sytuacji. A trzeba pamiętać, że żyjemy w świecie, w którym wszystko zmienia się dużo szybciej i dużo częściej, niż jeszcze pół wieku temu.

Małgorzata Balewska, doradca zawodowy i ds. przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Bankowej

Dodatkowe korzyści wynikające z rozpoczęcia studiów:
  • Networking. Poznajemy nowych ludzi z branży, mamy możliwość zbudowania nowych relacji, które mogą przełożyć się na pozytywną zmianę zawodową w naszym życiu.
  • Możliwość przebranżowienia/zmiany zawodowej. Studia mogą być szansą na zdobycie nowych kwalifikacji i zmianę branży czy obszaru rynku, w którym pracujemy. Dla pracodawcy deklaracja zmiany poparta realizowaną już decyzją o studiowaniu, prawdopodobnie będzie wyglądała dużo poważniej niż sama deklaracja.
  • Dodatkowe możliwości ujęte w „pakiecie” studiowania: dla zainteresowanych studentów bezpłatne kursy i szkolenia (nieobjęte programem studiów), bezpłatne doradztwo zawodowe, spotkania z pracodawcami. Poza przekazywaniem wiedzy uczelnie tworzą przestrzeń do tego, byśmy mogli się rozwijać.
  • Większa pewność siebie w relacjach z pracodawcami.
Oczywiście studia to też wysiłek. Ukończenie ich wymaga organizacji i samodyscypliny. Decyzja o ich podjęciu jest zawsze naszym indywidualnym wyborem. Niemniej korzyści, które potencjalnie mogą wyniknąć z ich ukończenia powodują, że jest to możliwość, którą zdecydowanie warto rozważyć.
Małgorzata Balewska - psycholog, trener kompetencji miękkich, praktyk HR. Doradca zawodowy i ds. przedsiębiorczości Biura Karier i Praktyk Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.