Inwestycje w Polsce
Kopiuj tekst
Inwestycje w Polsce

dr Rafał Parvi

Inwestycje w Polsce

– o ich lokalnej i ogólnopolskiej skali dr Rafał Parvi z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu

Po raz kolejny US News & World Report opracował ranking najlepszych krajów świata. Polska  została uznana w najnowszym rankingu US News & World Report za jedno z pięciu najlepszych państw do inwestowania.

Ostatnie trzy lata przyniosły duże inwestycje infrastrukturalne, jak choćby drogi krajowe i obwodnice. Wzrost inwestycji w budowie powierzchni biurowych.  Inwestycje to nie tylko zmiana otoczenia, ale także bardzo wymierny wpływ na poziom bezrobocia – jako że od początku 2016 roku, czyli rozpoczęcia wspomnianych inwestycji, poziom bezrobocia spadł do poziomu 6,1%.

Zagadnieniom inwestycji w skali makro oraz w skali naszego województwa poświęcone było spotkanie z Premierem Mateuszem Morawieckim, w którym miałem przyjemność brać udział. Zapowiedziane na spotkaniu nowe inwestycje w naszym województwie – czyli nowy most na Odrze, w granicach miasta Opola oraz wpisująca się w priorytet elektromobilności czyli fabryka UMICORE, która zainwestuje niemal 660 milionów EUR w budowę i rozwój fabryki produkującej materiały do baterii e-samochodów – to kolejne z kilku największych przedsięwzięć, które znacznie pobudziły rozwój województwa opolskiego w ostatnich latach.

Każda nowa inwestycja i nowe przedsiębiorstwo produkcyjne lub usługowe to nowe miejsca pracy. Obecnie w województwie opolskim stopień bezrobocia wynosi nieco ponad 7,0% - dla porównania dodam, że jeszcze pięć lat temu było to 14,4% W skali ogólnopolskiej radzimy więc sobie bardzo dobrze i nie odbiegamy od średniej, a wyprzedzamy województwa z największą stopą bezrobocia np. Warmińso-Mazurskie 11,90% czy Kujawsko-Pomorskie, Świętokrzyskie, Podkarpackie od 9,9% do 9,1%.

To także jedne z ważniejszych zmiennych, mających wpływ na poziom PKB. Wedle zapewnień Premiera, wzrostu gospodarczego i realizowane w kraju inwestycje będą nadal się rozwijały – takie słowa wzbudzają wielkie nadzieje wśród wszystkich aktorów życia gospodarczego i przychodzi tylko wierzyć, że okażą się faktem.  

Jeżeli inwestycje udałoby się realizować w obecnym tempie, to moim zdaniem jesteśmy w stanie utrzymać PKB pomiędzy 4,5% a 5,0% w skali ogólnopolskiej.   W skali lokalnej zaś, mam nadzieję że inwestycje realizowane już od kilku lat w naszym regionie również będą się tylko dalej rozwijać  zatem życzę jak największej rzeszy inwestorów.

dr Rafał Parvi, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu

Zachęcamy do zapoznania się z sylwetką naszego eksperta, dr Rafała Parviego
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.