Największe spotkanie firm rodzinnych w regionie

Kongres Firm Rodzinnych "Nowe horyzonty rozwoju" we Wrocławiu

Największe spotkanie firm rodzinnych w regionie

Opublikowany

Na Dolnym Śląsku do tej pory nie było podobnego wydarzenia, o tak szerokiej skali i przekroju poruszanych zagadnień, adresowanego do przedsiębiorców rodzinnych. Kongres Firm Rodzinnych „Nowe horyzonty rozwoju” odbył się 6 marca br., wzięło w nim udział blisko dwustu przedsiębiorców z Wrocławia i okolic.

Firmy rodzinne stanowią najliczniejszą grupę przedsiębiorców zarejestrowanych w Polsce, wytwarzają prawie 14% krajowego PKB. Na samym Dolnym Śląsku zarejestrowanych jest ponad 360 tys. firm, z których przeważająca część, to przedsiębiorstwa sektora MŚP o znaczącym udziale biznesów rodzinnych. Ich działalność ma dostrzegalny wpływ na gospodarkę, jednak styl zrządzania i kultywowane wartości, mogą mieć równie istotne przełożenie na kapitał społeczny i jakość życia w regionie.
logo kongresu.PNG

Firmy rodzinne są odporne na różnego typu burze, których przedsiębiorcom nie brakuje - na zmieniające się przepisy, uwarunkowania, dostawców czy rynki zbytu. Mogą przetrwać w warunkach, w których wielkie korporacje upadają. W tych firmach liczy się lojalność, współpraca oraz elastyczność i zarządzenie z wizją wybiegającą w daleką przyszłość. Z całą pewnością działalność firm rodzinnych zasługuje na szacunek a wydarzenia takie, jak dzisiejszy kongres, są potrzebne. Chcemy wspierać przedsiębiorców, pomagać im w rozwiązywaniu problemów, na które trafiają w prowadzeniu własnego biznesu. Dlatego na kongres zaprosiliśmy m.in. trenerów biznesu czy przedstawicieli większych, bardziej doświadczonych przedstawicieli firm rodzinnych, by podzielili się swoimi doświadczeniami

– podkreślił Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa, który otworzył kongres.

W Kongresie Firm Rodzinnych „Nowe horyzonty rozwoju” wzięli udział przedstawiciele firm, które odniosły sukces zdobywając silną pozycję na rynku i rozpoznawalność własnej marki.

Przedsiębiorstwa rodzinne są coraz bardziej popularne poprzez swoje spektakularne sukcesy, sukcesje lub niepowodzenia. Ale nie dlatego organizujemy ten kongres, lecz po to, aby samym przedsiębiorcom oraz firmom i instytucjom z nimi współpracującym uświadomić, jak wielka jest ich wartość i znaczenie

– powiedział prof. Krzysztof Safin, inicjator i dyrektor Centrum Biznesu Rodzinnego WSB we Wrocławiu oraz pomysłodawca Kongresu Firm Rodzinnych we Wrocławiu.

Od lewej Tadeusz Dulian, Katarzyna Osadkowska, Maciej Duda, Karol Prozner, Maciej Karczewski

Od lewej Tadeusz Dulian, Katarzyna Osadkowska, Maciej Duda, Karol Prozner, Maciej Karczewski

Poruszona tematyka

Wydarzenie zostało zorganizowane w oparciu o cztery obszary tematyczne, którym poświęcone zostały panele dyskusyjne, a także późniejsze warsztaty poprowadzone przez firmę Deloitte oraz Kancelarię Prawną Schamper, Dubis, Zając i Wspólnicy sp. k. Istotną częścią kongresu była również sesja networkingowa.

Wyzwania

Spotkanie otworzył panel poświęcony wyzwaniom współczesnych firm rodzinnych, którego gośćmi byli właściciele Grupy Wróbel, firmy od 25 lat posiadającej autoryzację na sprzedaż i serwis samochodów marki Mercedes-Benz. Ze spadkobiercami Mirosława Wróbla Tomaszem i Wojciechem Wróbel oraz Michałem Łuczakiem – współwłaścicielem i Prezesem Zarządu Grupy Wróbel rozmawiała Dagmara Szyguła-Żuchowska, członek Komitetu Firm Rodzinnych przy Krajowej Izbie Gospodarczej z ramienia Dolnośląskiej Izby Gospodarczej, radca prawny z Kancelarii ZPZ Legal.

Sukcesja

Kolejną dyskusję poświęcono sukcesji, czyli przekazaniu zarządzania firmą następcy. Wzięli w niej udział przedstawiciele firm działających w różnych branżach, dzięki czemu możliwe było spojrzenie na zarządzanie firmą z kilku perspektyw. Ciekawym nurtem dyskusji był temat tzw. przedsiębiorstw niechcianych - firm, których z różnych przyczyn nie chcą przejąć następcy. Rozmawiano również o kompetencjach, jakie powinien posiadać sukcesor, by zarządzać przedsiębiorstwem i przewodzić mu w myśl wartości wyznaczonych przez założycieli.

Swoimi doświadczeniami podzielili się Katarzyna Osadkowska, Dyrektor ds. HR, Członek Zarządu w firmie Osadkowski SA od 26 lat dostarczającej rozwiązania dla produkcji rolnej, Maciej Duda, Prezes Zarządu Duda Holding i współtwórca Polskiego Koncernu Mięsnego DUDA, Karol Prozner były Prezes Zarządu firmy rodzinnej Europart Polska S.A. i właściciel firmy Woop Automotive oraz Maciej Karczewski współtwórca gospodarstwa sadowniczego Maciejowy Sad działającego od 30 lat w Lutyni pod Wrocławiem. Rozmowę moderował Tadeusz Dulian, Starszy Menadżer i Doradca Rodzinny Zespołu ds. Firm Rodzinnych z firmy Deloitte, która była partnerem panelu.

Zatrudnianie pracowników

Trzeci panel rozpoczęła prezentacja aktualnego raportu „Barometr rynku pracy” obejmującego dane za pierwszy kwartał 2018 r. dotyczące perspektywy pracowników i pracodawców na kwestie zawiązane z zatrudnieniem. Raport zaprezentował Artur Rogowski, Dyrektor Regionu Zachód w firmie Work Service S.A.

W panelu poruszono tematy związane z zatrudnianiem nowych pracowników z Polski i zagranicy oraz kwestie związane z zarządzaniem wielokulturowymi i wielopokoleniowymi zespołami pracowników. O swoich doświadczeniach opowiedzieli Ralf Stoffels, Prezes Zarządu BIW Isolierstoffe GmbH, firmy zarządzanej już przez trzecią generację właścicieli, Tadeusz Badura, Prezes Zarządu Zupbadura Sp. z o.o., firmy dostarczającej rozwiązania dla branży produkcyjnej, Dorota Mroczkowska założycielka Manufaktury Czekolady Doti ze Smolca pod Wrocławiem, której wyroby sprzedawane są w ponad 20 krajach na świecie oraz dr Anna Hildebrandt-Mrozek z Instytutu Talentów Flashpoint. Rozmowę z gośćmi panelu prowadziła Iwona Makowiecka, Dyrektor Biura Regionalnego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Innowacje

Ostatni panel poświęcony został szeroko rozumianym innowacjom, które są zarówno generowane jak i wdrażane w przedsiębiorstwach rodzinnych. O transformacji cyfrowej, jej wpływie na zarządzanie firmą i relacjach z klientami, outsourcingu usług, automatyzacji procesów i finansowaniu innowacji dyskutowali – Jakub Dzik, Członek Zarządu Impel S.A., dr Cezary Augustynowicz, Prezes Buena Cloud Sp z o.o. Poznań oraz Buena Cloud GmbH Düsseldorf partnera firmy Google. Gościem panelu była również Pani Edyta Klimczak, Dyrektor Oddziału 3 we Wrocławiu PKO Banku Polskiego SA, który był sponsorem strategicznym wydarzenia. Z uczestnikami panelu rozmawiał Marek Pasztetnik, Prezes Zarządu Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy.

Kolejny kongres

Kongres Firm Rodzinnych „Nowe horyzonty rozwoju” został zorganizowany przez Centrum Biznesu Rodzinnego Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Zachodnią Izbę Gospodarczą – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Dolnośląską Izbę Gospodarczą, Regionalna Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz Związek Pracodawców Polska Miedź. Sponsorem strategicznym wydarzenia był PKO Bank Polski. Partnerem panelu poświęconego sukcesji była firma Deloitte.

Organizatorzy zapewniają, że kongres będzie kontynuowany, druga edycja planowana jest na marzec 2019 roku. 
Kongres Firm Rodzinnych

Kongres Firm Rodzinnych "Nowe horyzonty rozwoju"

organizatorzy.PNG
sponsorzy.PNG

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

fot od lewej_Dagmara Szyguła-Żuchowska_Michał Łuczak_Wojciech Wróbel_Tomasz Wróbel_2.jpg

grafika | 898 KB

Pobierz
fot od lewej_Dagmara Szyguła-Żuchowska_Michał Łuczak_Wojciech Wróbel_Tomasz Wróbel_1.jpg

grafika | 599 KB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_3.jpg

grafika | 1,43 MB

Pobierz
fot. od lewej_Iwona Makowiecka_Dorota Mroczkowska_Tadeusz Badura_Ralf Stoffels_Anna Hildebrandt-Mrozek_1.jpg

grafika | 1,31 MB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_1.jpg

grafika | 1,2 MB

Pobierz
fot. Dagmara Szyguła-Żuchowska_Marek Pasztetnik.jpg

grafika | 1,15 MB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_2.jpg

grafika | 1,13 MB

Pobierz
fot. prof. Krzysztof Safin.jpg

grafika | 1,05 MB

Pobierz
fot. od lewej_Marek Pasztetnik_ Cezary Augustynowicz_Jakub Dzik_Edyta Klimczak_2.jpg

grafika | 1,05 MB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_10.jpg

grafika | 984 KB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_7.jpg

grafika | 1000 KB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_8.jpg

grafika | 736 KB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_6.jpg

grafika | 929 KB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_9.jpg

grafika | 690 KB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_5.jpg

grafika | 707 KB

Pobierz
fot. od lewej_Tadeusz Dulian_Katarzyna Osadkowska_Maciej Duda_Karol Prozner_Maciej Karczewski_2.jpg

grafika | 727 KB

Pobierz
Kongres Firm Rodzinnych_4.jpg

grafika | 702 KB

Pobierz
fot. od lewej_Tadeusz Dulian_Katarzyna Osadkowska_Maciej Duda_Karol Prozner_Maciej Karczewski_4.jpg

grafika | 706 KB

Pobierz
Sylwetki panelistów_Kongres Firm Rodzinnych_6.03.2018 r..pdf

pdf | 762 KB

Pobierz
fot. od lewej_Iwona Makowiecka_Dorota Mroczkowska_Tadeusz Badura_Ralf Stoffels_Anna Hildebrandt-Mrozek_2.jpg

grafika | 603 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Kongres dolnośląskich firm rodzinnych

temu

Polskie przedsiębiorstwa rodzinne to nie tylko duże i powszechnie znane firmy, których nazwy wywodzą się od nazwisk właścicieli. To również tysiące firm sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, których działalność ma znaczący wpływ na gospodarkę. Niezależnie od wielkości i branży, firmy rodzinne stoją przed podobnymi wyzwaniami. Odpowiedzią na nie będzie dolnośląski Kongres Firm Rodzinnych.
dr hab. Krzysztof Safin, prof. nadzw. WSB

temu

Ekspert w zakresie przedsiębiorczości oraz działalności firm sektora MSP ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości rodzinnej oraz aktywności ekonomicznej i przedsiębiorczości młodych ludzi.. O Ekspercie. Pionier badań nad przedsiębiorczością rodzinną w P
Konferencja „Wellbeing w praktyce”

temu

Dzisiejszy rynek pracy wywraca do góry nogami dotychczasowe wyobrażenie o relacjach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Po jednej jego stronie stoją organizacje oczekujące zaangażowania, efektywności i lojalności. Po drugiej zaś pracownicy, którzy coraz wyżej cenią swój komfort i czas prywatny. Jak połączyć te sfery z korzyścią dla obu stron? Odpowiedzią jest koncepcja wellbeing, której poświęcona zostanie konferencja we Wrocławiu.
Konferencja TEDxWSB 2018

temu

Uczestnicy konferencji TEDxWSB, która odbędzie się 24 kwietnia br. we Wrocławiu, zostaną zabrani do świata przyszłości. Prelegenci opowiedzą o przekraczaniu granic ludzkiej wytrzymałości, podróżach kosmicznych oraz wizji Ziemi bez natury. Nie zabraknie wystąpień związanych z zarządzaniem, marketingiem i biznesem – wszystkie zostaną poruszone w kontekście zmian, jakie niesie rozwój technologii i cywilizacji.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.