Dzień bezpiecznego internetu: czyli jak wzmacniać swoje bezpieczeństwo w sieci?
Dzień bezpiecznego internetu: czyli jak wzmacniać swoje bezpieczeństwo w sieci?

O zasadach bezpiecznego używania internetu pisze mgr Krystian Kozera, wykładowca kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne WSB.

Dzień bezpiecznego internetu: czyli jak wzmacniać swoje bezpieczeństwo w sieci?

Opublikowany

Dziś chyba nikomu nie trzeba już tłumaczyć jak ważna jest ochrona prywatności w Internecie, a także świadomość tego co i komu w nim udostępniamy. Informacja stała się towarem, który w wielu dziedzinach cywilnych i wojskowych cenniejszy jest od dóbr materialnych. Warto jednak przypominać i utrwalać zasady bezpiecznego korzystania z internetu, szczególnie w dobie social media.

Gdy w latach 70 tych ubiegłego wieku tworzono sieć Internet, nikt nie przypuszczał, że dzięki niemu świat stanie się globalną wioską. Sieć, która początkowo miała służyć ośrodkom akademickim i naukowym, sukcesywnie rozrastała się i wypełniała danymi. Dziś Internet przewija się praktycznie w każdej sferze naszego życia. Nikogo nie dziwią telefony, zegarki czy samochody komunikujące się z globalną siecią w celu pozyskania konkretnych informacji. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę, że do Internetu podłącza się dziś całe budynki czy też osiedla. Ten niewątpliwy sukces globalnego kanału wymiany informacji wymusił jednak konieczność przedefiniowania wielu pojęć i zagrożeń. Szczególnie, że w czasach gdy Internet dopiero trafiał pod strzechy gospodarstw domowych, chętnie ale i beztrosko dzieliliśmy się z nim informacjami.

Choć początkowo, proceder ten wyglądał niewinnie to z chwilą wybuchu mody na Web 2.0 czyli Internetu społecznościowego, urósł on do skali problemu. Możliwości skatalogowania naszych przyzwyczajeń, preferencji czy kalendarza dnia, jest nieocenionym narzędziem każdego specjalisty od marketingu. Informacje na nasz temat gromadzone są mniej lub bardziej, dla nas, świadomie na każdym kroku. Identyfikacja terminali, w których płacimy kartą pozwala określić jakie marki ubrań nosimy najchętniej, czy jak i gdzie akurat planujemy urlop. Udostępniane z telefonów komórkowych zdjęcia czy dane na temat naszej aktywności fizycznej pozwalają ustalić gdzie w danym momencie się znajdujemy. Wyszukiwane przepisy kulinarne ujawnią czy danego dnia planujemy randkę lub jakie jest ryzyko, że zachorujemy np. na chorobę wieńcową.

Po Big Data, bo tak nazywają się zbiory naszych preferencji, sięgają nie tylko przedsiębiorstwa. Coraz częściej korzystają z nich urzędy czy agencje państwowe o służbach wywiadowczych nie wspominając. Niestety dostęp coraz częściej uzyskują także przestępcy, którzy wykorzystując tę wiedzę szukają najdogodniejszej formy by pozbawić nas naszych oszczędności. Dlatego też  korzystając z Internetu powinniśmy zachować umiar i każdorazowo udostępniane treści odnosić do sytuacji życia codziennego. Zamieszczając publicznie w sieci zdjęcia bezpośrednio z wakacji, zadajmy sobie pytanie, czy chcemy by wszyscy wiedzieli, że nasze mieszkanie stoi puste?  Podobnie kupując samochód, czy chcemy się chwalić całemu światu, że przed domem stoi coś wartego kradzieży? Odpowiedź brzmi: na pewno nie!

Dlatego też korzystajmy z ustawień prywatności, jakie oferują nam media społecznościowe. Przyjmując zasadę, że krąg odbiorców danej treści powinien być co najwyżej tak wąski jak w prywatnym życiu. Zasada, że co trafia do sieci pozostaje w niej na zawsze nie wzięła się bowiem znikąd. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania pamiętając, że w sieci pomiędzy nami a naszymi znajomymi jest ktoś kto obsługuje dany serwis. Są to nieznani nam ludzie, którzy także mają dostęp do przesyłanych informacji i nie wiemy, czy nie wykorzystają ich do własnych celów. Wyszukując w Internecie informacji, których nie chcemy powiązać z naszą osobą stosujmy tryb prywatny. Przesyłając poufną korespondencję sięgnijmy zaś po kryptografię. Podając komuś nasze dane jak PESEL, data urodzenia czy numer rachunku bankowego, zastanówmy się poważnie czy są one naszemu odbiorcy faktycznie niezbędne. Zachowujmy się wreszcie odpowiedzialnie, i nie ujawniajmy w sieci (nawet pojedynczym osobom) niczego, czego publicznie nie ujawnilibyśmy w świecie realnym. Bycie bezpiecznym w Internecie zależy bowiem tylko od nas samych.

mgr Krystian Kozera,
praktyk, wykładowca kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne WSB.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Uniwersytet Każdego Wieku w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy świętuje 10-lecie powstania.

temu

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/19 Uniwersytetu Każdego Wieku w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy rozpocznie się we wtorek 9 października o godz. 16:30. Inauguracja będzie wyjątkowa, ponieważ połączona z obchodami 10-lecia powstania uniwersytetu.
Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy.

temu

Inauguracja Roku Akademickiego to ważne spotkanie studentów, dydaktyków, pracowników i zaproszonych gości uczelni, mające podkreślić rozpoczęcie kolejnego roku pracy i nauki. W Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy, tegoroczna uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego odbędzie się w środę 3 października o godzinie 12:00.
Jak nie zostać intelektualnym piratem? Czyli krótki przewodnik po prawie autorskim. 

temu

Ostatni tydzień kwietnia ma w kalendarzu dwie ważne daty: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Dzień Własności Intelektualnej. Nie ulega wątpliwości, że obowiązkiem każdego czytelnika korzystającego z cudzej twórczości jest poszanowanie praw własności intelektualnej. Z tej okazji warto zastanowić się ile my, czytelnicy, wiemy o prawach autorów? Tych którzy wiedzą niewiele i tych którzy chcą wiedzieć więcej  zapraszam do zapoznania się z cyklem artykułów pt. „ Jak nie zostać intelektualnym piratem czyli krótki przewodnik po prawie autorskim”. 
Wyższa Szkoła Bankowa już rekrutuje. Zarezerwuj miejsce na studia!

temu

Bydgoska Bankowa rozpoczęła tegoroczną rekrutację na nowy rok akademicki. W stale rozwijającej się ofercie uczelni, przyszli studenci mają do wyboru szereg kierunków i specjalności licencjackich, inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.