Bezpieczeństwo młodych kierowców – praktyczny wykład w WSB w Opolu
Bezpieczeństwo młodych kierowców – praktyczny wykład w WSB w Opolu

Bezpieczeństwo młodych kierowców – praktyczny wykład w WSB w Opolu

W ostatni poniedziałek studenci bankowej z zaciekawieniem obserwowali z okien budynku wzmożony ruch przed głównym wejściem. Przed południem został tam bowiem ustawiony symulator dachowania Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. To jeden z elementów kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed Tobą”.

Spotkania z praktykami to ważny element edukacji w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu. Nasi studenci przez cały okres studiów biorą udział w wizytach studyjnych w instytucjach związanych z obszarem nauki, wykładach i ćwiczeniach prowadzonych przez doświadczonych praktyków. W ramach poniedziałkowych zajęć studenci administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego mieli możliwość uczestniczenia w opolskiej kampanii dotyczącej bezpieczeństwa na drodze.

Katarzyna Gierczycka, rzecznik WSB w Opolu

Mury Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu odwiedzili w poniedziałek panowie podinspektor Maciej Milewski, ekspert Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz Dominik Grabowski, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. Wykład i zajęcia praktyczne dla studentów WSB były elementem wojewódzkiej kampanii edukacyjnej, współrealizowanej przez Opolskie Kuratorium Oświaty, WORD w Opolu, KWP w Opolu i PZM.

Geneza tego przedsięwzięcia sięga początków roku 2013, kiedy w obliczu tragicznych wypadków drogowych z udziałem młodych ludzi, ówczesny Wojewoda Opolski zwrócił się do Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu o realizację działań skierowanych do młodzieży, których wynikiem będzie kształtowanie bezpiecznych postaw w ruchu drogowym, poszanowania dla prawa i innych uczestników ruchu na drodze oraz umiejętności bezpiecznej jazdy.

podinsp. Maciej Milewski, ekspert Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu

Studenci rozpoczęli zajęcia z praktykami od wysłuchania wykładu podinspektora Milewskiego na temat bezpieczeństwa młodych kierowców w ruchu drogowym. Poznali statystyki dotyczące najczęstszych przyczyn wypadków, mapę wypadków drogowych, a także zakres zadań prewencyjnych Policji w obszarze bezpieczeństwa na drogach.

Spotkania z młodzieżą w szkołach średnich odbywają się od 2014 roku. W  tym roku postanowiliśmy dotrzeć również do młodzieży akademickiej, aby poszerzyć grono odbiorców i dotrzeć do młodych kierowców, którzy nie byli jeszcze objęci naszymi działaniami. Młodzi kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lata to bardzo często sprawcy i ofiary wypadków drogowych w naszym kraju i w woj. opolskim. Niestety wśród młodych ludzi często potrzeba przeżywania silnych emocji i pośpiech zwyciężają z rozsądkiem, szacunkiem dla innych uczestników ruchu i dla prawa.

podinsp. Maciej Milewski

Po części wykładowej, przyszedł czas na praktykę. Pan Dominik Grabowski połączył omawianie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego z ćwiczeniem pokazującym jaki wpływ na czas reakcji na zdarzenia drogowe ma rozpraszanie uwagi, np. rozmowy przez telefon, czy pisanie smsów. Za pomocą specjalnego urządzenia, studenci mogli na własnej skórze sprawdzić jak bardzo ten czas się wydłuża, gdy niewystarczająco skupiamy się na prowadzeniu samochodu. Dużym zainteresowaniem studentów cieszyły się również praktyczne ćwiczenia w symulatorze dachowania – gdzie mogli w bezpiecznych warunkach odczuć, czym może zakończyć się brawura na drodze.

Zajęcia profilaktyczne są bardzo ważne – tylko w ubiegłym roku KWP odnotowała ponad 100 wypadków i niemal 1500 kolizji z udziałem osób w wieku 18-24 lata.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.