Czego życzyć współczesnym Kobietom?

Czego życzyć współczesnym Kobietom?

Opublikowany

Dzień Kobiet to święto obchodzone od 1910 roku. W Polsce szczególnie popularne było w czasach PRLu. Kiedyś kobiety otrzymywały goździki, dziś najczęściej są to tulipany, róże i drobne upominki. W Dniu Kobiet chciałabym zwrócić uwagę na problemy i wyzwania, które stoją przed kobietami, i które dziś, w XXI wieku, wciąż są aktualne. Czego należy życzyć współczesnym Kobietom?

1) Równego traktowania w miejscu pracy 

Możliwości awansu, oceniania przez pryzmat wiedzy i umiejętności (a nie np. wyglądu), takich samych wynagrodzeń jakie za tą samą pracę otrzymują mężczyźni. Chociaż to postulat głośno zgłaszany i deklarowany od wielu lat, to pomimo ich upływu ten problem wciąż jest aktualny – nie tylko w Polsce, ale również w skali światowej. Dotyka różnych branż, a przykładem może być głośny skandal, który w ostatnich tygodniach wstrząsnął przemysłem filmowym i telewizyjnym w Stanach Zjednoczonych. Wynagrodzenia aktorek są nieporównywalnie niższe niż wynagrodzenia aktorów – i to za udział w tych samych filmach. Godnym pochwały przykładem w zakresie dbania o równość płac może być Islandia, w której od 1 stycznia br. obowiązuje ustawa zakazująca dyskryminacji finansowej. Luka płacowa ma zostać zlikwidowana do 2022 roku. Oby to rozwiązanie stało się inspiracją dla innych krajów.  

2) Wsparcia w prowadzeniu domu

Chociaż wiele kobiet jest dziś aktywnych zawodowo, na takich samych zasadach jak mężczyźni, to wciąż oczekiwania społeczne są takie, aby to one w pełni odpowiadały za prowadzenie domu i wychowywanie dzieci. Trudno jednak w pojedynkę temu sprostać, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne wsparcie ze strony partnera i bliskich oraz podział obowiązków domowych.

3) Możliwości decydowania o sobie

Różne środowiska wywierają na kobietach coraz większą presję. Część uważając, że kobiety powinny być aktywne zawodowo i robić karierę, a część wręcz przeciwnie – że powinny skupiać się na wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu. Tymczasem każda kobieta powinna mieć prawo do samodzielnego podjęcia takiej decyzji i niezależnie od tego, jaki byłby jej wybór, to nie powinien on podlegać ocenie. Każda z nas jest tak samo wartościowa. Pamiętajmy też, że czasem do podjęcia pewnych decyzji zmusza nas określona sytuacja życiowa.

4) Prawa do głośnego mówienia o swoich problemach

Przemoc seksualna, fizyczna i psychiczna to wciąż temat zamiatany pod dywan lub traktowany w lekceważący sposób. Mówi się o „niewinnych żartach” czy „końskich zalotach”. Tymczasem akcja #metoo pokazała, że skala problemu jest przerażająca. Niestety, wciąż wiele kobiet czuje się winnych przemocy jakiej doświadczają, żyjąc w poczuciu, że to one ją sprowokowały. Ile aktów przemocy nie jest w ogóle ujawnianych? W Dniu Kobiet należy życzyć Kobietom odwagi w głośnym mówieniu o swoich problemach i tematach tabu, przekraczania granicy strachu, asertywności i wsparcia ze strony otoczenia. Bo łatwiej walczyć z problemami, kiedy jesteśmy poważnie traktowane oraz kiedy mamy wsparcie bliskich.

5) Czasu dla siebie

Czasem nasza doba powinna mieć 48 godzin, chociaż pewnie i tak ze wszystkim byśmy nie zdążyły. Często jest tak, że po wyczerpującym dniu w pracy, gotowaniu obiadu, praniu, sprzątaniu, odrabianiu lekcji i opiece nad dziećmi jedyne na co mamy siłę to… położyć się spać. Dlatego Kobietom należy życzyć chwili dla siebie – na kawę z przyjaciółką, wyjście do kina, gorącą kąpiel, poczytanie książki czy inną formę relaksu. W końcu szczęśliwa kobieta to lepsza mama, lepszy partner i lepszy pracownik.
dr Małgorzata Kluska-Nowicka
Wicekanclerz Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu

O autorce:

Dr Małgorzata Kluska-Nowicka doświadczenie zawodowe zdobyła pracując dla dwóch prestiżowych firm w Polsce - pierwszej z branży finansowej, drugiej z branży edukacyjnej. Od kilku lat jest Wicekanclerzem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, gdzie odpowiada za całość zadań związanych z kompleksowym zarządzaniem wydziałem. Jak sama mówi jej praca polega na dostarczaniu benefitów studentom, jak i udziałowcom. Jej misją życiową jest udowadnianie, że podnoszenie standardów własnych i organizacji prowadzi do osiągania założonych celów osobistych i firmowych, bo przecież każdego dnia, a nawet w każdej godzinie istnieją nowe wyzwania z którymi trzeba się zmierzyć, nowe problemy do rozwiązania.
Jako wykładowca biznesowy i akademicki, w swoim autorskim cyklu „Przywództwo Kobiet” inspiruje kobiety do rozwoju, do autopromocji i sięgania po najwyższe stanowiska w firmach. W czasie wolnym prócz spędzania czasu z mężem i dwójką synów, zrzuca szpilki i aktywnie uprawia kolarstwo szosowe.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak nie dać się zwariować podczas wyprzedaży

temu

Zaraz po Świętach Bożego Narodzenia sieci handlowe ogłaszają okres wielkich wyprzedaży. Kusząc atrakcyjnymi promocjami, rabatami cenowymi i gratisami, przyciągają tłumy klientów. Niestety zakupowe szaleństwo często kończy się pustym portfelem i wózkiem wypełnionym niepotrzebnymi rzeczami. Karolina Oleksa-Marewska, psycholog i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu podpowiada, jak nie dać się zwariować i zakupy robić z głową:
Kilkanaście tysięcy złotych dla studenta? Tak, ale tylko na studiach dualnych.

temu

Poznańska Wyższa Szkoła Bankowa jest kolejną uczelnią, która od października proponuje  studentom studia dualne. Ten dość nowy model nauczania, z roku na rok, staje się coraz bardziej popularny na polskim rynku szkolnictwa wyższego. Dlaczego? Student zyskuje w nim nie tylko wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe, ale także może zarobić dodatkowe pieniądze. Nawet kilkanaście tysięcy złotych.
WSB na targach edukacyjnych w Poznaniu

temu

Już w najbliższy weekend, w dniach 23-25 marca, w Poznaniu odbędą się targi edukacyjne Fun&Education. Jednym z wystawców będzie Wyższa Szkoła Bankowa, która dla zwiedzających przygotowała na swoim stoisku liczne atrakcje.
Zimowe Absolutorium w Wyższej Szkole Bankowej

temu

21 lutego odbyło się zimowe Absolutorium w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu – dla absolwentów studiów licencjackich z rekrutacji zimowej oraz absolwentów studiów inżynierskich. Mury uczelni opuszcza ponad 350 osób. Podczas uroczystości zarówno sami bohaterowie, jak i ich bliscy, nie kryli wzruszenia, dumy i radości.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.