Babcia na hiszpańskim, dziadek na rolkach

Babcia na hiszpańskim, dziadek na rolkach

Opublikowany

Gdy myślimy o babci to zazwyczaj widzimy starszą panią lepiącą pierogi, piekącą ciasto dla ukochanych wnuków lub robiącą na drutach. Dziadka wyobrażamy sobie w wygodnym fotelu, z ulubioną książką lub gazetą. Dzisiejsi emeryci coraz częściej jednak łamią te stereotypy. Trenując zumbę lub jogę, ucząc się języków, podróżując, skacząc ze spadochronem udowadniają, że życie po 60-tce też może być fajne.

Dla wielu osób, zawodowo aktywnych przez kilkadziesiąt lat, przejście na emeryturę może być trudnym momentem. Jesień życia zazwyczaj kojarzy się ze stagnacją i spokojem. Jednak współczesne babcie i dziadkowie coraz częściej przeczą tym schematom, aktywnie korzystając z czasu wolnego i realizując swoje marzenia.
Pozytywnych przykładów znaleźć można bardzo wiele. W 2014 roku w brytyjskiej edycji „Mam Talent” wystąpił duet Paddy & Nico. 80-letnia tancerka niezwykłym pokazem salsy, spektakularnymi figurami akrobatycznymi i sprawnością fizyczną mogłaby zawstydzić niejedną nastolatkę. Aleksander Doba w wieku 70 lat po raz trzeci przepłynął kajakiem Atlantyk. Najstarsza uczestniczka zajęć prowadzonych w ramach Uniwersytetu Każdego Wieku WSB w Poznaniu ukończyła 85. rok życia.  
Niewiele potrzeba, by obawy związane z przejściem na emeryturę przekuć w aktywny i przyjemny okres życia. Coraz więcej uczelni oferuje atrakcyjne programy zajęć dla seniorów, pozwalające wciąż się kształcić i rozwijać. Można uczyć się obsługi komputera, języka obcego, wziąć udział w warsztatach fotograficznych lub zajęciach ze stylistką. Wolny czas i energię można poświęcić także na wolontariat. Życiowe doświadczenie i wiedza seniorów są nieocenionym wsparciem dla podopiecznych wielu organizacji i fundacji. Aktywne formy spędzania czasu wolnego i kontakt z innymi zapewniają także liczne stowarzyszenia senioralne.
- Rosnąca aktywność osób po 60. roku życia zdecydowanie cieszy. W zajęciach prowadzonych przez Uniwersytet Każdego Wieku Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu uczestniczy już ponad 700 osób. W tym roku dużą popularnością cieszą się nowe sekcje taneczne: tango argentyńskie i salsa latino solo. Z oferty sportowej seniorzy chętnie wybierają gimnastykę w wodzie. Niezmiennie od lat dużym zainteresowaniem cieszą się sekcje językowe. Z samego języka angielskiego mamy 8 grup, a są jeszcze grupy uczące się niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego – mówi dr Małgorzata Kluska-Nowicka, wicekanclerz WSB w Poznaniu.
W polskim społeczeństwie wciąż można się spotkać z przekonaniem, że w pewnym wieku określonych rzeczy robić już „nie wypada”. Wpadając w pułapkę takich stereotypów łatwo popaść w zły nastrój, poczucie osamotnienia, a nawet depresję. Tymczasem emerytura to doskonały okres na realizowanie siebie. Zwłaszcza jeśli wcześniej z powodu innych zobowiązań nie wystarczało już czasu i energii na spełnianie skrytych marzeń.
Trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna i psychiczna, czynny tryb życia, kontakt z innymi ludźmi pozytywnie wpływają na samopoczucie seniorów i pomagają dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Dlatego warto zachęcać nasze babcie i dziadków, nie tylko w dniu ich święta, do częstego wychodzenia z domu i aktywnego trybu życia.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

ukw_wsb.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Kilkanaście tysięcy złotych dla studenta? Tak, ale tylko na studiach dualnych.

temu

Poznańska Wyższa Szkoła Bankowa jest kolejną uczelnią, która od października proponuje  studentom studia dualne. Ten dość nowy model nauczania, z roku na rok, staje się coraz bardziej popularny na polskim rynku szkolnictwa wyższego. Dlaczego? Student zyskuje w nim nie tylko wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe, ale także może zarobić dodatkowe pieniądze. Nawet kilkanaście tysięcy złotych.
WSB na targach edukacyjnych w Poznaniu

temu

Już w najbliższy weekend, w dniach 23-25 marca, w Poznaniu odbędą się targi edukacyjne Fun&Education. Jednym z wystawców będzie Wyższa Szkoła Bankowa, która dla zwiedzających przygotowała na swoim stoisku liczne atrakcje.
Czego życzyć współczesnym Kobietom?

temu

Dzień Kobiet to święto obchodzone od 1910 roku. W Polsce szczególnie popularne było w czasach PRLu. Kiedyś kobiety otrzymywały goździki, dziś najczęściej są to tulipany, róże i drobne upominki. W Dniu Kobiet chciałabym zwrócić uwagę na problemy i wyzwania, które stoją przed kobietami, i które dziś, w XXI wieku, wciąż są aktualne. Czego należy życzyć współczesnym Kobietom?
Zimowe Absolutorium w Wyższej Szkole Bankowej

temu

21 lutego odbyło się zimowe Absolutorium w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu – dla absolwentów studiów licencjackich z rekrutacji zimowej oraz absolwentów studiów inżynierskich. Mury uczelni opuszcza ponad 350 osób. Podczas uroczystości zarówno sami bohaterowie, jak i ich bliscy, nie kryli wzruszenia, dumy i radości.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.