Babcia na hiszpańskim, dziadek na rolkach

Babcia na hiszpańskim, dziadek na rolkach

Opublikowany

Gdy myślimy o babci to zazwyczaj widzimy starszą panią lepiącą pierogi, piekącą ciasto dla ukochanych wnuków lub robiącą na drutach. Dziadka wyobrażamy sobie w wygodnym fotelu, z ulubioną książką lub gazetą. Dzisiejsi emeryci coraz częściej jednak łamią te stereotypy. Trenując zumbę lub jogę, ucząc się języków, podróżując, skacząc ze spadochronem udowadniają, że życie po 60-tce też może być fajne.

Dla wielu osób, zawodowo aktywnych przez kilkadziesiąt lat, przejście na emeryturę może być trudnym momentem. Jesień życia zazwyczaj kojarzy się ze stagnacją i spokojem. Jednak współczesne babcie i dziadkowie coraz częściej przeczą tym schematom, aktywnie korzystając z czasu wolnego i realizując swoje marzenia.
Pozytywnych przykładów znaleźć można bardzo wiele. W 2014 roku w brytyjskiej edycji „Mam Talent” wystąpił duet Paddy & Nico. 80-letnia tancerka niezwykłym pokazem salsy, spektakularnymi figurami akrobatycznymi i sprawnością fizyczną mogłaby zawstydzić niejedną nastolatkę. Aleksander Doba w wieku 70 lat po raz trzeci przepłynął kajakiem Atlantyk. Najstarsza uczestniczka zajęć prowadzonych w ramach Uniwersytetu Każdego Wieku WSB w Poznaniu ukończyła 85. rok życia.  
Niewiele potrzeba, by obawy związane z przejściem na emeryturę przekuć w aktywny i przyjemny okres życia. Coraz więcej uczelni oferuje atrakcyjne programy zajęć dla seniorów, pozwalające wciąż się kształcić i rozwijać. Można uczyć się obsługi komputera, języka obcego, wziąć udział w warsztatach fotograficznych lub zajęciach ze stylistką. Wolny czas i energię można poświęcić także na wolontariat. Życiowe doświadczenie i wiedza seniorów są nieocenionym wsparciem dla podopiecznych wielu organizacji i fundacji. Aktywne formy spędzania czasu wolnego i kontakt z innymi zapewniają także liczne stowarzyszenia senioralne.
- Rosnąca aktywność osób po 60. roku życia zdecydowanie cieszy. W zajęciach prowadzonych przez Uniwersytet Każdego Wieku Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu uczestniczy już ponad 700 osób. W tym roku dużą popularnością cieszą się nowe sekcje taneczne: tango argentyńskie i salsa latino solo. Z oferty sportowej seniorzy chętnie wybierają gimnastykę w wodzie. Niezmiennie od lat dużym zainteresowaniem cieszą się sekcje językowe. Z samego języka angielskiego mamy 8 grup, a są jeszcze grupy uczące się niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego – mówi dr Małgorzata Kluska-Nowicka, wicekanclerz WSB w Poznaniu.
W polskim społeczeństwie wciąż można się spotkać z przekonaniem, że w pewnym wieku określonych rzeczy robić już „nie wypada”. Wpadając w pułapkę takich stereotypów łatwo popaść w zły nastrój, poczucie osamotnienia, a nawet depresję. Tymczasem emerytura to doskonały okres na realizowanie siebie. Zwłaszcza jeśli wcześniej z powodu innych zobowiązań nie wystarczało już czasu i energii na spełnianie skrytych marzeń.
Trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna i psychiczna, czynny tryb życia, kontakt z innymi ludźmi pozytywnie wpływają na samopoczucie seniorów i pomagają dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Dlatego warto zachęcać nasze babcie i dziadków, nie tylko w dniu ich święta, do częstego wychodzenia z domu i aktywnego trybu życia.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

ukw_wsb.jpg

grafika | 1,72 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
WSB na targach edukacyjnych w Poznaniu

temu

Już w najbliższy weekend, w dniach 23-25 marca, w Poznaniu odbędą się targi edukacyjne Fun&Education. Jednym z wystawców będzie Wyższa Szkoła Bankowa, która dla zwiedzających przygotowała na swoim stoisku liczne atrakcje.
Czego życzyć współczesnym Kobietom?

temu

Dzień Kobiet to święto obchodzone od 1910 roku. W Polsce szczególnie popularne było w czasach PRLu. Kiedyś kobiety otrzymywały goździki, dziś najczęściej są to tulipany, róże i drobne upominki. W Dniu Kobiet chciałabym zwrócić uwagę na problemy i wyzwania, które stoją przed kobietami, i które dziś, w XXI wieku, wciąż są aktualne. Czego należy życzyć współczesnym Kobietom?
Zimowe Absolutorium w Wyższej Szkole Bankowej

temu

21 lutego odbyło się zimowe Absolutorium w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu – dla absolwentów studiów licencjackich z rekrutacji zimowej oraz absolwentów studiów inżynierskich. Mury uczelni opuszcza ponad 350 osób. Podczas uroczystości zarówno sami bohaterowie, jak i ich bliscy, nie kryli wzruszenia, dumy i radości.
Jak nie dać się zwariować podczas wyprzedaży

temu

Zaraz po Świętach Bożego Narodzenia sieci handlowe ogłaszają okres wielkich wyprzedaży. Kusząc atrakcyjnymi promocjami, rabatami cenowymi i gratisami, przyciągają tłumy klientów. Niestety zakupowe szaleństwo często kończy się pustym portfelem i wózkiem wypełnionym niepotrzebnymi rzeczami. Karolina Oleksa-Marewska, psycholog i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu podpowiada, jak nie dać się zwariować i zakupy robić z głową:

Dominika Czechowska

O Ekspercie
. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Zarządzania. Uczestniczka licznych szkoleń  m.in. z zakresu finansów. Menedżer  kierunku Turystyka i Rekreacja w  Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.  Doświadczenie zawodowe zdobyła  pracując m.in. dla: Hos