Noworoczne postanowienia

Natalia Kotas-Rippel, ekspert WSB w Opolu

Noworoczne postanowienia

Opublikowany

Nawet jeśli jesteśmy mistrzami planowania działań zawodowych, to w przypadku celów osobistych bywa, że ich realizowanie kończy się na tzw. dobrych chęciach. Zapisywanie celów pomoże Ci temu zaradzić - jest co najmniej 10 powodów, dla których warto to zrobić! 

Początek nowego roku to dla wielu z nas wspaniały czas przygotowywania ambitnych planów osobistych („w tym roku to ja już na pewno”) I tradycyjnie po kilku miesiącach wielu z nas zapomina o noworocznych postanowieniach albo też po prostu rezygnuje z konsekwencji w ich realizowaniu. I tak co roku historia powtarza się. Wielu z nas jest mistrzami planowania działań zawodowych („bo tak trzeba”, „bo firma tego wymaga”), ale w przypadku celów osobistych zazwyczaj kończy się na tzw. dobrych chęciach. Może więc warto pewne mechanizmy z planowania w organizacji przenieść na grunt życia prywatnego? Takim pomocnym elementem w trzymaniu się założonego planu jest zapisywanie celów które chcemy osiągnąć.  Dzięki temu unikasz sporego zagrożenia robienia tego, co bardzo lubisz, a nie tego, co postanowiłeś.

10 powodów dla których warto zapisywać swoje noworoczne cele:
  1. Szybciej i sprawniej osiągniesz swoje osobiste cele. Po prostu wiesz, czego chcesz i dokąd masz iść. Unikasz „bocznych” ścieżek w działaniu - może i interesujących, ale oddalających od zasadniczego efektu, który chcesz uzyskać
  2. Zaoszczędzisz sporo czasu, zwłaszcza na przypominanie sobie „co to tydzień temu postanowiłem?” Każdemu z nas zdarza się powiedzieć „no przecież pamiętałem?” Złośliwość – albo błogosławieństwo - naszej pamięci polega na tym, ze szybko zapominamy o rzeczach, które wymagają od nas wyrzeczeń i pracy.
  3. Skuteczniej zmotywujesz siebie do realizacji – cele zapisane stają się zobowiązaniem.
  4. Rozeznasz się we własnych celach, zwłaszcza jeśli masz ich kilka do osiągnięcia oraz drogach - najlepszych metodach dojścia do tych celów.
  5. Zredukujesz stres, szczególnie związany z myślami typu „oby nie zapomnieć, co fajnego wymyśliłem”.
  6. Ustalisz priorytety. Kiedy masz przed sobą kartkę formatu A4 z zapisanymi zadaniami, łatwiej będzie Ci dokonać hierarchizacji, czyli ustalenia, tego ważne i oddzielenia tych zadań od tych co niepilnych.
  7. Skoncentrujesz się na rzeczach najważniejszych.
  8. Utrwalisz w pamięci niezbędne informacje. Wielu z nas ma predyspozycje do bycia tzw. wzrokowcami. Zapisywanie umożliwia łatwiejsze przypomnienie sobie wyznaczonych do realizacji kolejnych kroków, szczególnie w gąszczu codziennej bieganiny.
  9. Stworzysz podstawową dokumentację swojej pracy i swoich postępów. Jeśli po kilku miesiącach patrzysz na swoje cele sprzed kilku miesięcy, to taka satysfakcja wzbudzi w Tobie nowe pokłady motywacji (na zasadzie „dałem radę!).
  10. Ułatwisz sobie kontrolę postępów - widząc „punkt rozpoczęcia” i „mety” łatwiej będzie Ci modyfikować swoje poczynania, aby każdego dnia sprawniej zbliżać się do realizacji swoich planów.
A więc kartka w dłoń i do dzieła!

ps. nie warto zapisywać celów wówczas, kiedy wolisz robić wrażenie zapracowanego i świetnie zorganizowanego niż faktycznie skutecznego. Także wtedy, kiedy z góry zakładasz, że i tak ich nie osiągniesz. Tylko po co wtedy robić sobie postanowienia  noworoczne?  

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.