Dlaczego warto zacząć studia zimą?

Dlaczego warto zacząć studia zimą?

Opublikowany

To pytanie zadaliśmy naszemu ekspertowi, panu Marcinowi Kucowi, specjaliście w zakresie doradztwa i poradnictwa edukacyjno-zawodowego. Lektura jego opinii pomoże Wam w procesie układania sobie celów na nowy rok.

Decyzja o rozpoczęciu studiów jest od kilku ostatnich lat podejmowana coraz bardziej świadomie przez przyszłych studentów. Nie tylko ze względu na znajomość barier rozwojowych (osobistych, ekonomicznych, społecznych) ale przede wszystkim chęć podjęcia słusznej decyzji. Młodzi ludzie coraz częściej czekają z decyzją o podjęciu studiów na później z różnych względów. Najczęściej jednak po prostu chcą odpocząć po egzaminach maturalnych, licencjackich, inżynierskich albo czekają na atrakcyjną ofertę edukacyjną danej uczelni. Wielu z przyszłych studentów pragnie również poczekać do momentu kiedy będą pewni swojej decyzji, często również korzystając z pomocy doradcy zawodowego, coacha lub popularnych ostatnio stron internetowych wspomagających proces samopoznania. Jest to coraz bardziej zauważalny trend w Polsce.

Myślę, że nowy rok to nowe możliwości i dla każdego kto myśli o podjęciu studiów może być to przełomowy okres zmian w karierze osobistej, edukacyjnej lub zawodowej.

Marcin Kuc, ekspert WSB 

Osobiście uważam, że studiowanie ma same plusy, jeżeli kierunek którego się uczymy i stajemy się danym specjalistą jest zgodny z naszymi indywidualnymi predyspozycjami i preferencjami zawodowymi. Znam wiele przypadków studentów, którzy po 1 semestrze studiów rozpoczynali zupełnie inny kierunek studiów, inną specjalność ze względu na niedopasowanie poprzedniej oferty do swoich potrzeb. Wolałbym unikać oceniania słuszności która rekrutacja jest lepsza, dodam jednak, że warto skorzystać z możliwości każdej z nich, bowiem w chwili obecnej rynek pracy szuka specjalistów w każdej dziedzinie, a studia dają szerokie perspektywy odnalezienia się na nim.

Rekrutacja zimowa jest bardzo korzystna dla osób, które potrzebowały czasu na podjęcie świadomej decyzji, daje możliwości podjęcia studiów na wybranym przez siebie kierunku i to procentować może właśnie w braku ryzyka "straty semestru". Wszystko jednak jest mocno zindywidualizowane. Warto więc zastanowić się co chcemy w przyszłości robić i czy dana Uczelnia nam to umożliwi, jeżeli znamy już odpowiedź nie ma się co wahać. Rekrutacja zimowa jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla studentów, którzy pragną studiować drugi kierunek równocześnie. 

Coraz większa liczba studentów łączy ze sobą różne lub podobne kierunki - powstają również ścieżki interdyscyplinarne na Uczelniach, co daje niesamowite możliwości i umacnia późniejszego absolwenta na współczesnym rynku pracy.

Marcin Kuc, ekspert WSB

Samo postawienie sobie celów nie jest najskuteczniejszą formą samorealizacji, cele należy bowiem nie tylko sobie stawiać, ale konsekwentnie je realizować. Jeżeli cele są zbliżone do swoich potrzeb - czyli spójne z samym sobą jest większe prawdopodobieństwo ich realizacji dzięki silnej motywacji wewnętrznej.

Myślę, że nowy rok to nowe możliwości i dla każdego kto myśli o podjęciu studiów może być to przełomowy okres zmian w karierze osobistej, edukacyjnej lub zawodowej. Decyzja o podjęciu studiów powinna być jeszcze raz podkreślę świadoma, racjonalna i przede wszystkim zgodna z własnymi zainteresowaniami i predyspozycjami zawodowymi. Niejednokrotnie decyzja o rozpoczęciu studiów w rekrutacji zimowej może stać się fantastyczną przygodą edukacyjną i zmienić nasze dotychczasowe funkcjonowanie i statut społeczny. Aby wzmocnić swoją decyzję warto skorzystać z usług biur karier, doradców zawodowych, coachów którzy wspomogą proces decyzyjny. Niejednokrotnie ta decyzja jest już gdzieś w nas od dawna, ale potrzebujemy "impulsu z zewnątrz" aby podjąć się jej realizacji.

Warto więc zrobić to teraz, nie czekać na następny rok. Trzymam mocno kciuki za każdą decyzję!
Marcin Kuc, ekspert WSB 

Udostępnij

Powiązane artykuły
Kiedy na studia? Podpowiada doradca zawodowy

temu

Czasy, w których decyzja o rozpoczęciu studiów podejmowana była prawie wyłącznie bezpośrednio po maturze dawno już minęły. Wraz ze zmianami gospodarczymi i podążającym za nimi rynkiem pracy, dostępnych i realizowanych jest wiele modeli rozwoju kariery. Na przykład, kiedy decyzję o studiowaniu podejmuje się po kilkuletniej przerwie w edukacji, mając już niemałe doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim pewne ukierunkowanie na rynku pracy. 
Dni Międzynarodowe w WSB

temu

Konkursy, podróże kulinarne, prezentacja programu Erasmus, warsztaty na temat współpracy międzynarodowej  - to tylko niektóre z atrakcji Dni Międzynarodowych, które już 3 i 5 marca zostaną zorganizowane w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu.
Inauguracja Roku Akademickiego w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy.

temu

Inauguracja Roku Akademickiego to ważne spotkanie studentów, dydaktyków, pracowników i zaproszonych gości uczelni, mające podkreślić rozpoczęcie kolejnego roku pracy i nauki. W Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy, tegoroczna uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego odbędzie się w środę 3 października o godzinie 12:00.
Studia na kierunku Inżynieria zarządzania - czym różnią się od innych?

temu

Rozmowa z Menedżerem kierunku Inżynieria zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu – dr inż. Julitą Markiewicz-Patkowską.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.