Nowoczesna gra pomoże uczyć się logistyki

Nowoczesna gra pomoże uczyć się logistyki

Opublikowany

We Wrocławiu powstała gra dydaktyczna oparta o wirtualną rzeczywistość. Jej celem jest wprowadzenie młodych ludzi w branżę logistyczną przez połączenie nauki i aktywnej zabawy. To pierwsza tego typu gra w kraju, jeszcze w tym roku skorzystają z niej studenci oraz maturzyści z Dolnego Śląska.

Premiera gry Pack Rage odbyła się 6 grudnia w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Uczelnia przygotowała grę we współpracy z firmą Giant Lazer, która zajmuje się tworzeniem rozwiązań opartych na technologii VR (ang. virtual reality), czyli wirtualnej rzeczywistości. Połączenie celu edukacyjnego z możliwościami wirtualnej rzeczywistości pozwoliło opracować grę dydaktyczną adresowaną do młodych ludzi, którzy uczą się chętniej, jeśli mogą korzystać z angażujących, interaktywnych form i źródeł wiedzy.

– Jako uczelnia idziemy z duchem czasu, chcemy towarzyszyć naszym studentom w trakcie kształcenia i dostarczać im narzędzia, które ułatwiają naukę. Wdrożyliśmy już wiele rozwiązań e-learningowych i usprawniających sam proces studiowania, szukaliśmy jednak czegoś, co pozwoli podejść do edukacji od trochę innej strony. Nauka poprzez zabawę jest naturalna dla wszystkich ludzi, ale szczególnie atrakcyjna dla młodzieży. Stąd pojawił się pomysł na stworzenie gry, która całkowicie wciągnie użytkownika i zanurzy go w wykreowanym przez nas świecie, którego celem będzie rozwijanie konkretnych umiejętności

mówi dr Danuta Studencka-Derkacz, dydaktyk oraz menedżer ds. partnerów strategicznych i relacji w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Pierwsza lekcja logistyki

W Pack Rage gracz przenosi się do odległej przyszłości w nieokreślony czas i miejsce w kosmosie. Jego zadaniem jest sortowanie przesyłek i dostarczanie ich na planety Układu Słonecznego. Przesyłki oznakowane są symbolami stosowanymi w branży logistycznej (m.in. toksyczne odpady, materiały wybuchowe, gaz, płyny), gracz musi umiejętnie je odczytywać i segregować zgodnie z przeznaczeniem, mając jednocześnie na uwadze, że przesyłki mają różne wartości punktowe. Wygrywa ten, kto zdobędzie jak największą liczbę punktów w 3-minutowej rozgrywce.

– Celem gry jest nauczenie młodych ludzi podstawowych oznaczeń towarowych oraz pokazanie im, że logistyka to branża, w której wymagana jest umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i błyskawicznego reagowania. Raz podjętej decyzji nie możemy już cofnąć, bo transport odjedzie, magazyn będzie pełny lub wartość towarów nie warta podejmowania ryzyka. Gdy przełożymy świat gry na realną rzeczywistość, młody człowiek będzie mógł ocenić, czy ta branża mu się podoba, jak radzi sobie z dużym napływem informacji i koniecznością działania pod presją czasu. Można powiedzieć, że to taka pierwsza, sympatyczna lekcja logistyki

wyjaśnia dr Anna Orzeł, menedżer kierunku Logistyka, Zastępca Dyrektora Instytutu Logistyki WSB we Wrocławiu.

Sprawność fizyczna pomoże wygrać

Gra Pack Rage pozwala nie tylko zapoznać się z branżą logistyczną, ale rozwija też umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i ćwiczy refleks. Świat gry roztacza się wokół użytkownika, który musi podążać za dźwiękiem i obrazem, obracać się, łapać paczki i rzucać nimi a gdy je upuści, schylić się i podnieść.

– Rynek gier opartych na wirtualnej rzeczywistości dopiero się rozwija. Technologia jest jeszcze mało powszechna, wymaga specjalnych gogli i kontrolerów, które pozwolą widzieć wirtualny świat i poruszać się w nim. Wiemy, że młodzież chętnie sięga do takich nowinek, dlatego cieszymy się, że dzięki współpracy z uczelnią możemy przybliżyć im technologię, o której już zapewne słyszeli ale niekoniecznie mieli okazję jej spróbować. Dla wielu osób zagranie w Pack Rage jest pierwszym kontaktem z wirtualną rzeczywistością, jesteśmy pod dużym wrażeniem, jak szybko młodzi ludzie się dostosowują i uczą poruszać w stworzonym przez nas świecie. To pokazuje nam, że zarówno my i WSB idziemy w dobrym kierunku, bo młodzież jest gotowa na naukę poprzez tego typu rozwiązania. To całkowicie nowy wymiar rozrywki i edukacji

mówi Jakub Korczyński, CEO w firmie Giant Lazer.


Plany na przyszłość

Kierunek studiów Logistyka celowo został wybrany przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu jako pierwszy, dla którego opracowano dedykowaną grę dydaktyczną. Wynika to ze specyfiki kierunku, którego studenci w trakcie nauki mają kontakt z nowymi technologiami stosowanymi w dynamicznie rozwijającej się branży. Uczelnia planuje rozwijać grę a w przyszłości przygotować podobne rozwiązania dla innych kierunków studiów.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Pack Rage_WSB.png

grafika | 4,85 MB

Pobierz
Pack_Rage_13.JPG

grafika | 5,52 MB

Pobierz
Pack_Rage_12.JPG

grafika | 6,08 MB

Pobierz
Pack_Rage_14.JPG

grafika | 5,69 MB

Pobierz
Pack_Rage_11.JPG

grafika | 6,08 MB

Pobierz
Zespół Giant Lazer_2.jpg

grafika | 4,65 MB

Pobierz
Zespół Giant Lazer_1.jpg

grafika | 4,59 MB

Pobierz
Pack_Rage_9.jpg

grafika | 4,32 MB

Pobierz
Pack_Rage_10.jpg

grafika | 69,7 KB

Pobierz
Pack Rage_2.png

grafika | 2,46 MB

Pobierz
Pack Rage_5.png

grafika | 2,39 MB

Pobierz
Pack Rage_1.png

grafika | 2,51 MB

Pobierz
Pack Rage_3.png

grafika | 2,39 MB

Pobierz
Pack_Rage_6.jpg

grafika | 4,59 MB

Pobierz
Pack Rage_4.png

grafika | 2,07 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Studia na kierunku Inżynieria zarządzania - czym różnią się od innych?

temu

Rozmowa z Menedżerem kierunku Inżynieria zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu – dr inż. Julitą Markiewicz-Patkowską.
Konferencja Kapitał i Instrumenty dla Rozwoju

temu

Konferencja „Kapitał i Instrumenty dla Rozwoju” odbędzie się 20 września br. we Wrocławiu. Jej celem jest przybliżenie zmian w systemie zabezpieczenia emerytalnego oraz możliwości rozwoju przedsiębiorstw w oparciu o lokalny i długoterminowy kapitał prywatny. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.
Naukowcy z całego świata we Wrocławiu

temu

Przedstawiciele nauki będą dyskutować o wyzwaniach klimatycznych oraz stabilności współczesnych systemów finansowych i gospodarczych. Okazją do wymiany poglądów i szukania rozwiązań dla globalnych problemów, jest konferencja International Society for the Intercommunication of New Ideas, która odbędzie się w dniach 30-31 sierpnia.
Studia z dofinansowaniem UE – trwa rekrutacja we Wrocławiu

temu

W Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu można się zapisać na studia dofinansowane ze środków UE. Do wyboru są specjalności na kierunkach Logistyka inżynierska, Informatyka, Zarządzanie oraz Finanse i rachunkowość. To szansa na dużo tańsze studia, ale trzeba się spieszyć – liczba miejsc jest ograniczona.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.