Jak chronić komputer przed wirusami?

ARTYKUŁ EKSPERCKI

Jak chronić komputer przed wirusami?

Opublikowany

W XXI wieku mamy do czynienia ze zjawiskiem rosnącej  cyberprzestępczości. Wynika to z faktu, że hakerzy czują się bezkarni,  korzystając z anonimowości, którą daje im Internet. Ponad 99%   komputerów jest podpiętych do globalnej sieci, a każdy z nich może  zostać wykorzystany do ataku na wielką skalę. Należy zatem znać  potencjalne ryzyko zarażenia swojego komputera wirusem i wiedzieć, jak  przeciwdziałać tej sytuacji.

Mamy duży wybór narzędzi do ochrony komputera przed wirusami. Ważne jest  przede wszystkim właściwie i świadomie korzystanie z nich. Dobrą  praktyką jest posiadanie oprogramowania antywirusowego z  bieżącymi aktualizacjami, a także zainstalowanego firewalla w systemie  operacyjnym. Firewall to zapora sieciowa, która chroni nasz sprzęt  m.in.  poprzez odmawianie żądań dostępu uznanych za niebezpieczne.

Rodzaje infekcji i jak im przeciwdziałać

➡ zainfekowany plik przeniesiony z innego komputera na nośniku  zewnętrznym (jak płyta CD, DVD, pendrive, karty pamięci) lub przez sieć  lokalną

Złośliwe skrypty dołączone są do dokumentów znajdujących się na  nośniku albo złośliwe oprogramowanie kopiowane jest na nośnik na  zarażonym wcześniej komputerze.

Jak przeciwdziałać? Powinniśmy wyrobić w sobie nawyk sprawdzania nośnika wymiennego przed użytkowaniem plików.  Większość programów antywirusowych posiada funkcjonalność, która  pozwala na automatyczne sprawdzenie zawartości nośnika przed jego  otwarciem. Również przed kopiowaniem plików przez sieć lokalną warto  sprawdzić zawartość folderu źródłowego za pomocą oprogramowania  antywirusowego. Kiedy okaże się, że dokument, który próbujemy przenieść,  jest zainfekowany, oprogramowanie antywirusowe automatycznie podda go   kwarantannie i jeżeli jest taka możliwość, usunie wirusa z pliku. W  przypadku kiedy program antywirusowy nie jest w stanie usunąć wirusa z  pliku, można zwrócić się o pomoc i przesłać tzw. „próbkę infekcji” do  laboratorium producenta oprogramowania antywirusowego.

➡ przeglądanie stron internetowych

Często stosowany scenariusz ataku za pomocą strony internetowej  wygląda następująco: hakerzy umieszczają  linki do zainfekowanej witryny  na forach dyskusyjnych, portalach społecznościowych czy stronach z   plikami multimedialnymi. Nieświadomy użytkownik przez kliknięcie w link  jest przekierowany na stronę zawierającą skrypty wykorzystujące luki w  zabezpieczeniu komputera. Skrypt instaluje złośliwe oprogramowanie na  komputerze.

Jak zapobiec tej sytuacji? W przypadku przeglądania stron internetowych miejmy świadomość potencjalnego zagrożenia i nie klikajmy w linki, które kierują na strony zawierające „darmowe” oprogramowanie, filmy czy muzykę. W  przypadku wejścia na zainfekowaną stronę program antywirusowy w  komputerze powinien wykryć próbę uruchomienia skryptu instalującego  złośliwe oprogramowanie i powiadomić nas jako użytkowników o takim  zdarzeniu. Nie należy również niczego pobierać z takiej strony.

➡ zainfekowana poczta

Typowy scenariusz zainfekowania jest podobny do infekcji przez  stronę internetową, z tą tylko różnicą, że link do zainfekowanej strony  jest umieszczany w wiadomości e-mail. Hakerzy podszywają się pod firmy  kurierskie, dawnych znajomych lub próbują wzbudzić zainteresowanie  poprzez treść maila, np. informując o spadku. Drugim typowym  scenariuszem jest dodanie załącznika ze szkodliwym oprogramowaniem do  maila.

Co zrobić? W razie otrzymania podejrzanego maila nie należy go otwierać, ani też pobierać załączonych do niego plików. Większość  programów antywirusowych integruje się z komercyjnymi klientami poczty i  nie pozwala na uruchomienie złośliwego oprogramowania znajdującego się w  mailu. Możemy również korzystać z poczty w przeglądarce, polegając na  zabezpieczeniach dostawcy poczty.

➡ luki w oprogramowaniu

W tym przypadku hakerzy wykorzystują błędy w kodzie źródłowym  programu lub luki np. otwarte porty komunikacyjne. Obecnie jest to  często stosowana metoda włamań do komputerów. Kilka dni temu mieliśmy  właśnie do czynienia z takim rodzajem ataku hakerskiego, gdzie przez  wykorzystanie luki w systemie operacyjnym zostały zaszyfrowane pliki z  danymi użytkowników.

Jak się chronić? W przypadku wirusów wykorzystujących luki w oprogramowaniu najlepszą metodą obrony jest posiadanie aktualnego systemu oraz aktualnego oprogramowania. Warto  instalować wszystkie poprawki i aktualizacje. Warto poświęcić trochę  czasu i dobrze skonfigurować swoją zaporę (firewall), otwierając tylko  te porty/usługi (np. strona www, strona www szyfrowana, poczta, FTP), z  których korzystamy. Zmniejszy to w zdecydowany sposób ryzyko ataków tą  metodą.

Autorem artykułu jest dr inż. Mariusz Mol, menedżer kierunku informatyka w Wyższej Szkole Bankowej, specjalista w zakresie IT.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

7360 x 4912_dr inż. Mariusz Mol_Wyższa Szkoła Bankowa.jpg

grafika | 4,34 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Studia, dzięki którym można zarobić nawet 21 tysięcy złotych

temu

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie i Katowicach na nadchodzący rok akademicki proponuje swoim przyszłym studentom nowość – studia dualne na kierunku inżynierskim logistyka. Jest to innowacyjny model kształcenia. Student jednocześnie uczy się, zdobywa doświadczenie zawodowe podczas stażu w firmie logistycznej i otrzymuje za swoją pracę comiesięczną pensję. Uczelnia sfinansuje dla niego 3,5-letnie studia inżynierskie, a on sam w ciągu tego okresu może zarobić na rękę nawet 21 tysięcy złotych.
Na Śląsku powstał nowy kierunek studiów dla pasjonatów marketingu, PR-u i sprzedaży

temu

Wyższa Szkoła Bankowa jako pierwsza uczelnia na Śląsku w najbliższym roku akademickim 2018/2019 planuje uruchomić nowy kierunek studiów licencjackich – marketing i sprzedaż. Już od października przyszli studenci pod okiem ekspertów będą zgłębiać tajniki nowoczesnego marketingu oraz komunikacji opartej na nowych technologiach.
W Wyższej Szkole Bankowej ruszyła rekrutacja na studia. Zajęcia od października

temu

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie i Katowicach rozpoczęła nabór na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i podyplomowe. Na rok akademicki 2018/2019 uczelnia przygotowała nowe kierunki: marketing i sprzedaż na studiach I stopnia oraz pedagogika na studiach II stopnia, a także studia I stopnia w języku angielskim. Osoby zainteresowane nauką w Bankowej przy zapisie skorzystają ze zniżek w czesnym i opłacie wpisowej, a nawet będą mogły studiować zupełnie za darmo.
Kiedy na studia? Podpowiada doradca zawodowy

temu

Czasy, w których decyzja o rozpoczęciu studiów podejmowana była prawie wyłącznie bezpośrednio po maturze dawno już minęły. Wraz ze zmianami gospodarczymi i podążającym za nimi rynkiem pracy, dostępnych i realizowanych jest wiele modeli rozwoju kariery. Na przykład, kiedy decyzję o studiowaniu podejmuje się po kilkuletniej przerwie w edukacji, mając już niemałe doświadczenie zawodowe, a przede wszystkim pewne ukierunkowanie na rynku pracy. 
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.